Įmonės steigimas

Jei jau žinai ko ir kaip sieksi, atėjo laikas pasirinkti juridinį vienetą, kuris saugos tave ir tavo verslą nuo grobuonių. Pagrinde nuo valstybės ir bankų. Tačiau, kad ir kaip būtų keista tai didžiausi grobuoniai. Taigi labai svarbu pasirinkti tinkamą juridinį vienetą.

Daugumoje pasaulio šalių yra trijų pagrindinių tipų bendrovės. Vadinasi jos gal ir skirtingai tačiau principas yra tas pats. Paanalizuokime Lietuvos bendroves. Pagrinde paplitę individualios įmonės, akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės. Nenagrinėsiu bendrijų, koperatyvų ir komanditinių vienetų, nes to nerekomenduoju verslui.

Taigi individuali įmonė yra toks juridinis vienetas, kuris mažiausiai apsaugo tavo asmeninį turtą. Tiksliau jo visai neapsaugo, nes visas tavo turtas yra priskiriamas įmonės turtui, kaip ir įmonės turtas priskiriamas tau. Žinoma, tau nereikia atsiskaitinėti prieš valstybę kur padėjai 150litų paimtų iš kasos. Tu tiesiog susimoki pelno mokestį ir visus pinigus gali išleisti savo reikmėms. Be to, darbe gali padėti šeimos nariai ir jų nebūtina oficialiai darbinti (pasitikslinti įstatyminę bazę, nes ji keičiasi dažniau nei tu galvoji). Šis įmonės tipas ypač netinkamas bankroto atveju. Jei bankrutuosi kaip individualios įmonės savininkas, būsi bankrutavęs ir kaip fizinis asmuo. Be to, tau lygiai taip pat pavojinga imti didelį kreditą būnant individualios įmonės savininku, jei verslas nepavyks visdar liksi skolingas bankui.

Akcinė bendrovė. Brangiausiai įkurti kainuojanti bendrovė. Lietuvoje minimalus akcinės bendrovės įstatinis kapitalas turi būti 150 000 litų. Tačiau akcinės bendrovės akcininkai rizikuoja tik įstatiniu kapitalu – už akcijas sumokėta suma. Akcinė bendrovė turi privalumų, o pagrindinis jų tas, kad jos vertybiniais popieriais galima prekiauti biržoje. Išleidžiant naują akcijų emisiją galima pritraukti lėšų iš investuotojų, kurios tau nieko nekainuoja. Na nebent dalį pelno, kurią įsipareigoji skirti savo naujiems partneriams – investuotojams. Tačiau investuotojų lėšomis gali naudotis kaip svertu imdamas paskolas ir didindamas savo pelną. Kaip sakoma geriau 50 procentų nuo milijono, nei 100 procentų nuo šimto tūkstančių. Taigi dideliam ir daug apyvartinių lėšų reikalaujančiam verslui tinkamiausias juridinis vienetas būtų akcinė bendrovė.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *